TCFL Website

 

 

2016 State Tournament TCFL Results

Mission College, Santa Clara

State Rank

Speaker(s)

Coach

School

1st Congress

Shawn Haq

Cameron Maury

El Camino Real

1st OPP

Finn Kobler

Eleanor Nishioka

Hart

1st EXPOS

Angela Jimenez

Kathy Graber

Monroe

1st Public Forum

Andy Wong/Eli Cohen-Lawson

Sergio Martinez

Oakwood

2nd OI

Madison Kalvert

Orrei Barasch

SOCES

2nd OO

Daniel Menegaz

Wayne Basinger/Jessica Peroff

Cleveland

4th HI

Xochitl Hernandez

Kathy Graber

Monroe

5th IMP

Chad Gasman

Iain Lampert

iLEAD

5th Congress

Brandon Yu

Iain Lampert

iLEAD

6th OO

Kate Farwell

Iain Lampert

iLEAD

6th DI

Sean Rogers

Iain Lampert

iLEAD

7th IMP

Ryan Ofman

Winston Chang

deToledo

8th OA

Nikhil Chakravarty

Jerome Robinson

Granada Charter

8th IMP

Griffin Berlin

Alessa Suraci

Arroyo Grande

9th OPP

Sophie Gu

Doug Lasken

Taft

9th HI

Marco Pastrano

Kathy Graber

Monroe

9th Congress

John Rider

Bobby Lebeda

Chaminade

10th Congress

Sarem Haq

Cameron Maury

El Camino Real

10th OA

Jonathan Silver

Winston Chang

deToledo

10th TI

Thomas Ly

Orrei Barasch

SOCES

11th OPP

Jeremiah Lyn Susas

Megan Botton

Saugus

11th OO

Gift Riley-Norman

Iain Lampert

iLEAD

12th OA

Ambar Mejia

Kathy Graber

Monroe

13th HI

Cynthia Mendoza

Kathy Graber

Monroe

13th OO

Mikaila Ishaaya

Iain Lampert

iLEAD

14th HI

Kenny Beatty

Eleanor Nishioka

Hart

15th OPP

Andrea Guerrero

Kathy Graber

Monroe

16th OPP

Aliyah Bowman

Kathy Graber

Monroe

16th IMP

Felix Bulwa

Evan Feldman

No. Hollywood

17th IMP

Maddie McKay

Jennifer Vroom

Sierra Canyon

17th OO

Ruth Okonkwo

Jerome Robinson

Granada Charter

18th IX

Bhaskar Suri

Bobbly Lebeda

Chaminade

28th Congress

Danny Levy

Susan Foley

Campbell Hall

DEBATE

1st Place PoFo

Andy Wong/Eli Cohen-Lawson

Sergio Martinez

Oakwood

Dbl Octas PoFo

Aidan Faustina/Callum Kiser

Jennifer Vroom

Sierra Canyon

Qtr Finals Parli

Daniel Menegaz/Scout Turkel

Wayne Basinger

Cleveland

OctaFinals Parli

Chad Gasman/Kate Farwell

Iain Lampert

iLEAD

Dbl Octas Parli

Ted Goldstein/Leor Bases

Doug Lasken

Taft

Qtr Finals LD

Nick Genna

Jerome Robinson

Granada Charter

 

And breaking to the top 20 (out of 162 schools!) in Sweepstakes points:

12th Place: Monroe High School, coached by Kathy Graber

13th Place: iLEAD, coached by Iain Lampert

17th Place: Cleveland, coached by Wayne Basinger & Jessica Peroff

 

 

Congratulations!

League results by event:

Congress; 1st, 5th, 9th, 10th, 28th

OPP: 1st, 9th, 15th, 16th

OO: 2nd, 6th, 11th, 13th, 17th, 18th

HI: 4th, 9th, 13th, 14th

IMP: 5th, 7th, 8th, 16th, 17th

OA: 8th, 10th, 12th

PUBLIC FORUM: 1st, Dbl-Octas

PARLI: Qtrs, Octas, Dbl-Octas

LD: Qtrs

EXPOS: 1st

OI: 2nd

DI: 6th

TI: 10th

IX: 18th

No Breaks in: Duo, NX, Policy

 

 

Make a Free Website with Yola.